Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Co dzieci robią po szkole > Zabawy na podwórku

Agresja u dzieci

Dzieci wykazują różnorakie zachowania względem siebie. Często wiążą się z tym problemy, które ciężko rozwiązać. Zaś najgorsze i najtrudniejsze problemy pojawiają się, gdy dziecko jest agresywne względem swoich rówieśników. Wtedy to rodzice muszą jakoś ujarzmić młodego gniewnego i sprawić by był bardziej potulny. Jak w takim razie uspokoić agresywne dziecko i sprawić, aby było ono bardziej przyjazne dla innych dzieci? Agresja bierze się z reguły z braku zrozumienia. Przez to dzieci muszą jakoś się wyładować, więc robią to poprzez niezbyt przyjemne zachowanie względem innych. Jak wiadomo agresja rodzi agresję, więc agresywne są dzieci, które albo mają do czynienia z agresywnymi scenami w domu, albo po prostu oglądają za dużo bajek w których dominuje przemoc. Czynniki jakie warunkują agresję u dziecka mogą być różne. Warto jednak zastanowić się jak sobie z tym radzić. Po pierwsze najważniejsza jest rozmowa. To ona wiele wyjaśnia i pomaga lepiej zrozumieć dziecko, postawić się w jego sytuacji. Następnie trzeba rozpoznać w czym leży problem po czym starać się go rozwiązać. Tutaj jednak nie wystarczy tylko doraźny środek. Trzeba problem rozwiązywać intensywnie, przez jakiś okres czasu. Dlatego nie jest dobrym rozwiązaniem pouczanie dziecka. Przede wszystkim bowiem trzeba je zrozumieć i wyjaśniać, krok po kroczku, dlaczego takie, a nie inne zachowanie względem innych jest niedopuszczalne i złe. Agresję często zaleca się leczyć u psychologa, w poradni. Jednak jest to środek dalekoidący. Przede wszystkim dzieckiem powinni zająć się rodzice i jeśli zrobią to umiejętnie, to żaden specjalista nie będzie potrzebny.