Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Dobre maniery > Maniery 2 i 3 latka

Brak drugiego śniadania…

Mamy bardzo często muszą jakoś sobie poradzić z problemem dziecka-niejadka. Brak apetytu to dość charakterystyczna przypadłość wielu dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jednak problem zaczyna się robić dość poważny, kiedy dziecko nie zjada drugiego śniadania i wszystkie zapakowane kanapki wracają do domu w tym samym, nietkniętym stanie. Co w takim razie zrobić, aby zachęcić dziecko do zjadania drugiego śniadania i jak zbilansować jego dietę w tym kierunku, aby w dalszym ciągu odżywiało się ono zdrowo i pożywnie? Pierwsza sprawa: nie wolno dziecka zmuszać do jedzenia. Strategia kar i nagród też raczej nie zdaje rezultatu. Dziecko po prostu trzeba czymś zachęcić, bo inaczej nie ma szans na to, że zmieni się coś w sytuacji zjadania przez pociechę drugiego śniadania. Dlatego warto do szkoły pakować mu oprócz kanapek jakiś słodki batonik. Apetyt wzmagają również owoce takie jak jabłka czy gruszki. Dlatego warto urozmaicić dietę właśnie w ten sposób. Aby dziecko zjadło wszystko co zostało dla niego przygotowane warto przede wszystkim dawać mu to, co lubi. Dziecko nigdy nie zje czegoś na co nie ma ochoty, dlatego każda mama powinna pytać swoje dziecko o to, co najchętniej by zjadło. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że drugie śniadanie nie wróci razem z dzieckiem do domu. Problem z niejadkiem to duże utrudnienie w regularnym żywieniu dziecka, ale można sobie z tym poradzić. Często wystarczy tylko mieć dobry pomysł i umiejętnie przechytrzyć małego niejadka.