Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Matura > Rola rodziców w przygotowaniu do matury

Cechy dobrej zabawy

Zainteresować dzieciaka nie jest łatwo. Zwłaszcza w przedszkolu kiedy to każdy rozrabiaka może dać upust swojej energii i wybiegać się dowoli ze swoimi kolegami, równie ruchliwymi jak on sam. Aby dziecko naprawdę wciągnęło się w zabawę musi ona być naprawdę dobra i przyciągająca. W takim razie jakie są cechy dobrej zabawy? Przede wszystkim nie powinna być nudna. Najlepiej żeby cały czas działo się coś nowego. Powtarzanie tych samych regułek każdemu może się znudzić, a już na pewno dzieciakowi, który nie może usiedzieć jednej minuty na jednym miejscu. Dobra zabawa to taka, która nie tylko bawi, ale również uczy. Dziecko zaciekawimy tylko wtedy jeśli zabawa stanie się dla niego wyzwaniem, swego rodzaju zawodami, najlepiej z jakąś nagroda. Dobrze jest więc zatroszczyć się o to, by zabawa miała charakter otwarty, zawierała łamigłówki i zagadki, które zaciekawią małego szkraba. Warto też pamiętać o tym, aby lista zabaw była długa. Dzieci nie lubią bawić się w jedno i to samo, dlatego należy mieć coś w zanadrzu. Jeśli pokażemy dziecku więcej niż jedną czy dwie zabawy, to mamy zagwarantowane, że chociaż na chwilę się ono uspokoi i będzie chciało się pobawić. Stworzenie dobrej zabawy nie jest trudne, jednak wymaga wcześniejszego przygotowania. Jeśli tylko odpowiednio się za to zabierzemy, to możemy mieć pewność, że nasze poczynania okażą się sukcesem. Jednak trzeba pamiętać, że aby trafić do serca dziecka, trzeba odpowiednio je traktować. Tylko wtedy zasłużymy sobie na miano najlepszego nauczyciela na świecie.