Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Kartkówki i sprawdziany > Egzamin na studiach

Czas przed telewizją

Dzieciaki uwielbiają oglądać różnego rodzaju bajki, programy, czy inne audycje telewizyjne dla nich przeznaczone. Nie ma co ukrywać – dzieci sporo czasu spędzają przed telewizorem. Zdarza się nawet, że pierwszą rzeczą jaką robią po powrocie ze szkoły do domu, to włączenie telewizora. Warto więc zastanowić się nad tym w czym tkwi fenomen telewizji i co dzieci tak chętnie oglądają? Do ciągłego siedzenia przez telewizorem niewątpliwie zachęcają ramówki stacji telewizyjnych. Wybór w programach dla dzieci jest ogromny. Nawet są stacje, w których od rana do wieczora puszczane są różne bajki, tak by jeszcze ściślej przyciągnąć dziecko do telewizora. W związku z tym, dziecko ma zapewnioną całodniową rozrywkę bez wychodzenia z domu, czy bez zmieniania pozycji na kanapie. Perspektywa piękna, jednak dziecko przede wszystkim może na tym ucierpieć, a nie tylko czerpać zabawę. Telewizja przyciąga najmłodszych widzów niczym rzep przyciąga muchy. Dlatego trzeba uważać, aby dziecko nie uzależniło się od oglądania szklanego ekranu. Zwłaszcza, że umysły najmłodszych pociech są bardziej narażone na manipulację, czy uzależnienie się od czegoś. Warto więc, aby rodzice kontrolowali czas spędzany przez dziecko przed telewizorem. W przeciwnym razie może wyniknąć z tego więcej szkód, niż pożytku. Należy dawkować dziecku czas na oglądanie bajek z innymi czynnościami. Dobrze, żeby było to przeplatane jakąś bardziej twórczą zabawą – najlepiej na świeżym powietrzu. Dziecko od telewizora oderwać jest ciężko. Jednak nie jest to rzecz niemożliwa. Wystarczy tylko odpowiednio je zachęcić, aby siedzenie przed TV nie było dla niego jedyną możliwością spędzania wolnego czasu.