Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Kartkówki i sprawdziany > Kolokwium

Dziwne zachowania u kilkulatków

Czym jest dziwne zachowanie kilkulatka? Ciężko to jednoznacznie stwierdzić bo rozwój każdego dziecka przebiega indywidualnie. Jeżeli zauważymy niepokojące zachowania należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego. Najpoważniejszym dziwnym zachowaniem jest brak reakcji dziecka na uśmiech. Już kilkumiesięczne dziecko powinno reagować na wyraz twarzy matki. Tym bardziej na uśmiech. Z czasem powinno „oddawać” uśmiechy innym domownikom. Dziecko nie „oddające” uśmiechów jest siłą rzeczy ponure, ma stały obojętny wyraz twarzy. Często dzieci mają problemy z mówieniem. Nawet 3 letnie dziecko może mówić bardzo mało. Jednak nie jest to szczególny powód do obaw, pod warunkiem, że opiekuje się nim lekarz rodzinny. Jeżeli nasza pociecha ma szczególne problemy z mową może zostać skierowana do poradni logopedycznej. Dzieci naśladują domowników. Czasem naśladują także zwierzęta domowe takie jak psy. Nie jest to niebezpieczne zachowanie jednak może prowadzić do opóźnienia wykształcenia zdolności mówienia, bo dzieci często „szczekają” naśladując naszego Burka. Usunięcie psa z domu to złe rozwiązanie. Dziecko przez kontakt ze zwierzęciem wykształca sobie wiele użytecznych cech, szczególnie potrzebnych w relacjach międzyludzkich. Uczy się także odpowiedzialności i szacunku dla życia innych istot. Warto natomiast więcej rozmawiać z dzieckiem i wykształcać w nim świadomość różnicy miedzy człowiekiem a zwierzęciem. Dziecko często tej granicy może nie dostrzegać.