Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Matura > Matura z matematyki

Gdy dziecko nie dogaduje się z innymi

Każdy z nas jest inny. Mamy różne zapatrywanie na świat, różny styl życia, odmienne poglądy, czy upodobania, bądź gust. Również i dzieci różnią się od siebie zasadniczo w różnego rodzaju cechach. Chodzi tu głównie o upodobania, różnice wynikające z płci, czy też odmienne charaktery. Ta ostatnia kwestia powoduje najwięcej sporów, konfliktów i sprawia, że dziecko nie do końca jest w stanie dogadać się z innymi, a jeśli już, to często wynika z tego sporo problemów. A bo to ktoś kogoś zacznie przezywać, albo nie odda zabawki, albo będzie się z kogoś śmiać, albo coś tam jeszcze innego… Jak w takim razie należy radzić sobie z problemami towarzyskimi naszych dzieci i jak uczyć je zażegnywać wszelkie konflikty już w zarodku? Kiedy konflikty między dzieciakami nabierają niebezpiecznych obrotów i stają się nie do zniesienia, wtedy do akcji chcąc nie chcąc muszą wkroczyć rodzice. Sprawia jest o tyle patowa, o ile dziecko na siłę chce samo sobie radzić i nie jest zbyt wylewne jeśli chodzi o podanie przyczyny kłótni, czy też o co właściwie poszło. Dlatego do dziecka trzeba podejść sposobem i rozmową. Jeśli pociecha poczuje, że może nam zaufać, wtedy będziemy w stanie pomóc. Jak w takim razie uczyć dziecko nie wdawać się w konflikty? Jak wiadomo ciężko to osiągnąć w momencie gdy nasza pociecha należy do tych urwisowatych i ma dość burzliwy charakter. Trzeba jednak od początku przekonywać dziecko, że nie należy odpowiadać na żadne zaczepki, a już na pewno nie wolno się kłócić z innymi. Jeśli przekonamy dziecko, że dojrzałą postawą jest dyplomatyczne rozwiązywanie problemów i nieścisłości, to nie będzie ono miało problemów z dogadywaniem się z innymi.