Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Co dzieci robią po szkole > Zabawa z rówieśnikami – wady i zalety

Gdy zadzwoni ostatni dzwonek

Zachowanie dziecka w ciągu dnia kontrolowane jest przez wiele osób. W szkole, czujne oko wychowawczyni pilnuje, by nic mu się nie stało i żeby był na lekcjach. W domu mama, bądź tata, opiekują się swoją pociechą. Jest jednak pewien czas w, którym dziecko ma chwilę wolności. Ostatni dzwonek kończący lekcje zawsze jest wielkim wydarzeniem w ciągu dnia. Wreszcie można spokojnie wybiec ze szkoły, robić to na co miało się ochotę przez ostatnie kilka godzin i odpocząć od całego systemu szkolnictwa. To co dzieci wtedy robią nie odbiega zbytnio od zwykłych zabaw dziecka. Z małymi wyjątkami, ale o nich na końcu. Standardowo chłopcy lubią grać w piłkę. Zazwyczaj po lekcjach boisko jest wolne, a dnia zostało jeszcze bardzo wiele więc oczywistym tego następstwem jest wyciągnięcie piłki z szafki i kopanie jej przez najbliższe dwie godziny. Dziewczynki lubią się nawzajem odprowadzać do domów, odwiedzać się czy chodzić na pierwsze wspólne zakupy. Wszystko zależnie od wieku i upodobań. Często dziewczyny przyglądają się wyczynom chłopaków, szczególnie w okresie dorastania. Co odważniejsze zagrają z nimi nawet w piłkę. Czas po wszystkich lekcjach ma jedną wielką zaletę. Wszyscy rówieśnicy są w jednym miejscu w tym samym czasie. Sprzyja to wielu zabawom, niekoniecznie mądrym i nie zawsze rozsądnym. W tym czasie można się przypodobać kolegom, lub czymś zaimponować. Nie znaczy to że należy zabierać dzieciom czas wolności po lekcjach. Czas ten jest im potrzebny, by potrafili odnaleźć się w grupie, wśród rówieśników.