Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Zachowanie dzieci > Mały buntownik w domu

Jak nauczyć dziecko samodzielności

Dzieci bardzo często przywiązują się do swoich rodziców. Dochodzi do tego, że wymagają one stałej opieki i nic nie potrafią zrobić same. We wszystkim trzeba im pomagać począwszy od zawiązania butów, skończywszy na zrobieniu kanapki. Takie dzieci są w pewnym sensie upośledzone manualnie, bowiem nie mogą nauczyć się podstawowych czynności przez to, że są nieustannie we wszystkim wyręczane. Jak w takim razie sprawić, aby nasze dziecko stało się bardziej samodzielne i tym samym nauczyło się radzić sobie w życiu? Ważne jest tutaj zaufać swojemu dziecku. Każdy maluch ma wrodzony instynkt samozachowawczy dlatego wyręczanie go z wszelkich zajęć, które z powodzeniem mogłoby zrobić samo sprawia, że instynkt ten powoli zamiera i zanika, zaś dziecko robi się nieporadne i kłopot sprawiają mu najprostsze czynności. Przewrażliwieni rodzice z reguły nie widzą nic złego w tym, że na przykład pomagają swojemu dziecku nosić plecak do szkoły, wiążą za niego sznurówki w butach, czy też za każdym razem gdy zachce mu się pić, robią mu herbatę. Wszystko to zabija w sposób dość drastyczny wszelkie objawy samodzielności, która przez to ciągłe wyręczanie pociechy z różnych czynności ma coraz większy problem żeby się wybić. Dziecko wtedy nie ma poczucia, że coś mogłoby zrobić samo. Wie natomiast, że jeśli z czymś sobie nie radzi, to zrobi to za niego na pewno mama, bądź tata. Wszelkie trudności stają się dla dzieciaka raczej kolejną rzeczą, którą może za niego ktoś inny zrobić, a nie wyzwaniem, które można pokonać samemu. Dziecko musi uczyć się samodzielności od najmłodszych lat. Dlatego, oczywiście nie przesadzając, każdy rodzic powinien pozwalać swojej pociesze pracować nad sobą samym, a nie ciągle go ją wyręczać.