Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Matura > Przygotowanie do matury z matematyki

Jak połączyć zabawę z nauką?

Wiadomą rzeczą jest, że przedszkole to nie tylko czas beztroskiej zabawy. To również ten etap życia każdego dziecka, kiedy powoli jest ono przygotowywane do szkolnej nauki. Dlatego też, oprócz zabaw, w przedszkolu dzieci często spotykają się z nauką literek czy cyferek, dostają pierwsze wytyczne dotyczące liczenia, bądź czytania, a także zostają przygotowywane małymi kroczkami do nauki pisania. Dlatego, jak widać, również w przedszkolu dzieci się uczą i mają pewne obowiązki, które chcąc nie chcąc muszą wypełnić. Jak więc sprawić, aby nie był to dla nich przykry obowiązek, a raczej całkiem przyjemne doświadczenie? Przede wszystkim, aby nauka była dla dzieciaków przyjemna, należy połączyć ją razem z zabawą. Najlepiej to zrobić w taki sposób, aby nauka literek przychodziła łatwo, cyferki nie przerażały, zaś pisanie czy czytanie stanowiło dla dzieci wyzwanie. Jak tego dokonać? Jeśli chcemy zachęcić dziecko do literek i cyferek warto zastosować do tego metodę obrazkową. Jest to dość skuteczne i dzięki temu dziecko nie ma świadomości, że musi coś opanować, bo inaczej będzie uznane za głupie. Obrazki są formą przyswajalną dla dziecka – praktycznie większość z nich jest wzrokowcami. Podobnie z nauką cyferek. Czytanie i pisanie to trochę bardziej skomplikowana sprawa. Dlatego, aby dziecka nie zniechęcić należy zacząć od prostych rymowanek, zaś jeśli chodzi o pisanie, to podstawą jest nauka rysowania szlaczków i innych drobnych linii. Dziecko do nauki przekonać jest łatwo – pod warunkiem, że odpowiednio się do tego podejdzie. Dlatego połączenie nauki i zabawy będzie świetnym rozwiązaniem odwiecznego problemu związanego z trudnymi początkami każdego przedszkolaka.