Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Zachowanie dzieci > Nieśmiałość u dzieci

Jak przygotować dziecko do szkoły?

Kończąc przedszkole, dziecko rozpoczyna zupełnie nowy etap w swoim życiu. Nadchodzi bowiem chwila, kiedy to trzeba zostawić za sobą sielankową zabawę i zacząć poważniej myśleć o rozwoju osobistym, o zgłębianiu wiedzy i zawierania nowych znajomości. Mowa tutaj to rozpoczynaniu szkoły podstawowej. Jak w takim razie przygotować dziecko do szkoły, w co go zaopatrzyć i jak z nim rozmawiać o szkole, aby się tego nie obawiało? Wyprawka szkolna od zawsze chyba stanowi podstawowe wyposażenie uczniaka. Co zatem powinno się z niej znaleźć? Koniecznie zestaw podręczników, z których dziecko będzie korzystać. Z reguły w ten skład wchodzi podręcznik, ćwiczenia, jakiś elementarz i zeszyt do obliczeń. Do tego potrzebne będą osobne zeszyty, w których dziecko będzie mogło ćwiczyć pisanie, czy liczenie. Nie można również zapomnieć o dobrym piórze, najlepiej atramentowym. Do tego podstawowe wyposażenie piórnika czyli kredki, ołówki, jakieś flamastry, linijka, strugaczka, gumka do mazania. Ważne jest również wyposażenie dziecka w różnego rodzaju przybory do artystycznego tworzenia. Mowa tutaj o blokach – technicznym i rysunkowym, a także tych z kolorowymi kartkami. Papier kolorowy również wchodzi tutaj w ten zestaw szkolnego dziecka. Jeśli wyprawka jest już gotowa, to przychodzi moment, kiedy trzeba z dzieckiem o szkole porozmawiać. Jak w takim razie to robić? Przede wszystkim trzeba wypytać czego dziecko się boi jeśli chodzi o pierwszy dzień w szkole, a następnie te obawy rozwiać. Będzie to trudne, jednak jak wiadomo, szczera rozmowa czyni cuda, więc może sprawi też, że pierwsze chwile naszej pociechy w szkole będą łatwiejsze do przeżycia.