Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Czas wolny > Ilość nauki na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych

Jak przystosować dziecko do nauki w szkole?

Dzieci uwielbiają się bawić. Gdyby tylko mogły to spędzałyby cały dzień na zabawie, czy to w domu, czy na podwórku. Jest to ich sposób na nudę, na zabicie czasu, ale również coś co sprawia frajdę i pomaga wyładować złoża energii. Dlatego też niesamowicie trudno jest im się przystosować do szkolnego życia, kiedy to muszą po kilka godzin siedzieć w ławce, a po powrocie do domu pierwsze co na nich czeka, to nie zabawki i sąsiad z góry, a książki i zeszyty wraz zadaniami domowymi, które trzeba odrobić i regułki, które trzeba przyswoić. Jest to niewątpliwie duża zmiana dla dziecka, zwłaszcza, że nie bardzo potrafi sobie z nią tak od razu poradzić. Jak w takim razie przystosować dziecko do nauki w szkole i poza nią, oraz jak pomóc mu sobie radzić z brakiem ciągłej zabawy? Przede wszystkim nie można swojej pociechy do niczego zmuszać. Jeśli dziecko nie chce odrobić zadania, to błędem jest rozkazywanie mu, że coś musi być zrobione i koniec. Dlatego najodpowiedniejszym rozwiązaniem z tej sytuacji będzie umiejętne rozplanowanie wszelkich zajęć, jakie dziecko musi wykonać. Dobrą opcją jest tak ułożenie zajęć, żeby nauka z zabawą się przeplatały. W ten sposób dziecko będzie miało tyle samo zabawy i co nauki, więc nie będzie się czuło pokrzywdzone i chętniej zasiądzie do odrobienia wszelkich zadań domowych. Nauka wtedy nie będzie go męczyć i stanie się łatwiejsza do przyswojenia. Oprócz tego można wprowadzić zasadę nagród. Nic tak nie motywuje dziecka do działania jak świadomość, ze po skończonej pracy dostanie coś w nagrodę. Nie muszą to być oczywiście niewiadomo jak duże prezenty. Wystarczą drobiazgi. Może to być coś słodkiego, albo jakiś drobny upominek, który zachęci dziecko do pracy, którą maluch potraktuje jako wyzwanie, a nie przykry obowiązek.