Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Zachowanie dzieci > Przywiązanie do rodziców

Maniery 2 i 3 latka

Od tak małych jeszcze dzieci ciężko nam oczekiwać dobrych manier przy stole, ale ten wiek bardzo dobry moment, aby już uczyć dziecko mówienia takich zwrotów jak: „proszę” czy dziękuję”. Oczywiście jeśli oczekujemy takiego zachowania od dziecka to sami musimy używać takich słów przy stole. Po zjedzenia obiadu powinniśmy podziękować. Pomocne przy wpajaniu takich zwyczajów może okazać się odgrywanie różnych scenek lalkami, a jęsli mamy synka to z pluszowymi miskami W czasie zabawy niech lalki czy miśki „mówią” do siebie grzecznie, na przykład „dzień dobry” , „poproszę o szklankę mleka”, „dziękuję za pyszny podwieczorek”. Po zjedzonym obiedzie powinniśmy poprosić swoje dziecko o podanie nam swojego talerza czy miski po zupie, to będzie znakomitym początkiem do późniejszego dobrego i odpowiedniego  zachowania przy stole. Już w wieku dwóch, trzech lat dziecka należy zwracać szczególną uwagę na niewłaściwe zachowanie naszych pociech: na przykład: powinniśmy tłumaczyć, że nie wolno brać zabawek innych dzieci bez pytania czy nie wolno popychać innych i pokazywać języka, bo innym będzie smutno. Jeśli tego nie będziemy robić, to malec nie będzie wiedział, że zachowuje się źle.