Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Typy szkół > Politechnika a inne szkoły

Maniery 3 i 5 latka

Zazwyczaj w tym wieku nasze dzieci uczęszczają już do przedszkola, także na tym etapie powinniśmy wpajać dziecku jak najwięcej. Dziecku w wielu trzech, czterech czy pięciu lat spokojnie może nam pomagać w nakrywaniu do stołu, sprzątaniu po obiedzie. Już w tym wielu powinniśmy oswajać dziecko ze sztućcami: łyżką, nożem i widelcem. W tym wieku maluch już sam może sprzątać swoje zabawki, podnoście je z podłogi i wkładać do przeznaczonych na nie pojemników czy pudełek. Pięciolatek powinien już utrzymywać kontakt wzrokowy gdy rozmawia ze starszą osobą, powinien także już mówić „proszę” i „dziękuję”, „Przepraszam”. W tym wieku powinniśmy uczyć malca witania i żegnania się z innymi osobami. Kolejną ważną rzeczą którą już nasze dziecko powinniśmy uczyć jest to, że nie wolno i nie powinno przerywać się w mówieniu innym. Każdy ma prawo powiedzieć do końca to co myśli, a dopiero jak skończy to my możemy coś powiedzieć. W taki prosty sposób uczą się słuchania innych, cierpliwości oraz sztuki rozmowy.