Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Kilka dobrych rad dotyczących nauki > Jak się przygotować do sprawdzianu

Nadpobudliwość u dzieci

Zbytnia aktywność ruchowa, niekontrolowane odruchy i wyjątkowo głośne zachowanie dziecka. To mogą być elementy świadczące o tym że dziecko jest nadpobudliwe. Jednak nie oznacza to, że ma adhd. Adhd często mylone jest ze zbytnią aktywnością dziecka. Dzieci w okresie dojrzewania przeżywają taki okres w swoim życiu, że brak odpowiedniej aktywności ruchowej może spowodować niebezpieczną w skutkach otyłość i z nią wiążące się powikłania takie jak: choroby serca, układu krążenia czy ruchu. Kolejną oznaką nadpobudliwości może być brak reakcji na zagrożenia płynące z otoczenia. Doskonałym tego przykładem może być przebieganie przez ulicę. Jeżeli dziecko przekracza jezdnie nie patrząc przy tym na nadjeżdżające samochody, albo chodzi po wysokich drzewach, bądź wspina się po balkonach to możemy się zastanawiać nad tym czy nasze dziecko nie ma chorobliwej nadpobudliwości, czyli adhd. Stwierdzenie adhd u dziecka nie jest rzeczą prostą, nie należy więc robić tego na własną rękę. Pomóc w tym mogą nam różni specjaliści z dziedziny chorób dziecięcych. We wczesnej diagnozie pomagają filmy pokazujące zachowanie dziecka w różnych sytuacjach. Podczas leczenia to lekarz decyduje o jego toku, podawaniu, bądź niepodawaniu leków. Nie wolno nam w to ingerować, gdyż leki na nadpobudliwość mogą zagrażać życiu i zdrowiu dziecka. Nadpobudliwość nie wiąże się bezpośrednio z tym czy dziecko jest inteligentne czy nie. Wręcz przeciwnie. Dzieci z ADHD mają wysoce wykształconą wyobraźnię. Często są też nadprzeciętnie inteligentne.