Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Czas wolny > Uczelnie podyplomowe

Nieśmiałość u dzieci

Wiele dzieci boryka się z różnego rodzaju problemami związanymi z ich osobowością, z rówieśnikami, czy sytuacją w rodzinie. Jednym z takich problemów jest niewątpliwie problem nieśmiałości. Wiele dzieci jest z natury nieśmiała, jednak inna część po prostu tę nieśmiałość nabywa. Jak rozpoznać przyczyny nieśmiałości u dzieci i jak sobie radzić z tego typu problemem u swojej pociechy? Dziecko nieśmiałe ma spore problemy z nawiązywaniem nowych znajomości. Dużo trudniej przychodzi mu zapoznawanie się z innymi, czy też budowanie więzi. Problem często wynika z takiej, a nie innej osobowości dziecka, która co prawda dopiero się kształtuje, jednak przejawia pewne oznaki introwersji. Jak sobie radzić z takim nieśmiałkiem od urodzenia? Przede wszystkim nie należy do niczego zmuszać takiego dzieciaka. Jeśli nie przepada ono za towarzystwem innych, to nie ma co na siłę stwarzać mu sytuacji, w których będzie zmuszone do spędzania czasu z rówieśnikami. Należy mu jak najlepiej zobrazować wszelkie zalety z budowania relacji z innymi. Nieśmiałość dziecka może wynikać również z jego złych wspomnień związanych z drugim człowiekiem. Przez różnego rodzaju dewiacje w relacjach z innymi, dziecko nie ma ochoty już próbować i tym samym zamyka się na swoich rówieśników. Dlatego w tym przypadku warto jak najwięcej z dzieckiem rozmawiać i próbować rozwiązać jego fobię, czy skrzywione wyobrażenie relacji z innymi ludźmi. Nieśmiałość ma różne przyczyny. Jednak fundamentem zwalczania ich zawsze jest rozmowa z dzieckiem i pomoc w otwarciu się na innych.