Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Zajęcia pozalekcyjne > Zajęcia dodatkowe, a czas wolny

Niskie czytelnictwo wśród uczniów

Pomimo wielu korzystnych walorów, dostarczanych przez czytanie książek, wciąż za mało osób, szczególnie młodzieży, deklaruje regularne czytelnictwo. Dorośli tłumaczą się często pracą, rodziną, brakiem czasu, innymi zajęciami; dzieciom i młodzieży też ich nie brakuje, w końcu kilka godzin dziennie poświęcają na lekcje w szkole i domu, należy im się też czas spędzony ze znajomymi, jednak ciężko wyobrazić sobie pełen rozwój i pobudzanie kreatywności dziecka bez czytania książek. O ile uczniowie szkół podstawowych wykazują się jeszcze czytelnictwem, o tyle już w gimnazjum procent czytających spada, różniąc się dodatkowo w zależności od płci. 95 % procent uczniów ostatnich klas szkół podstawowych regularnie sięga po lektury (obowiązkowe lub dodatkowe), w gimnazjum już tylko 86 %. Do grona czytelników chętniej przynależą dziewczynki niż chłopcy – do 15. roku życia nie czyta 7 % dziewczyn, i aż 20 % chłopców. Problem leży jednak nie tylko w braku woli samych dzieci. Takie postawy kształtują dorośli, chcąc więc zachęcić dziecko do czytania, warto by lekturą zainteresowali się także rodzice i bliscy, dając dzieciom dobre wzorce, skłaniając je tym samym do samodzielnego sięgania po książki oraz rozwijania horyzontów i wzbogacania języka.