Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Czas wolny młodzieży > Czas po szkole

Odrabianie zadań domowych

Dziecko w wieku przedszkolnym, czy szkolnym dopiero wkracza w świat zgłębiania wiedzy i systematycznej nauki. Pojawiają się różne problemy z tym związane, zwłaszcza, że oprócz zabawy dochodzą również różne obowiązki, które kilkuletnie dziecko niekoniecznie ogarnia. Dlatego też, dzieci, które do szkoły chodzą dopiero jakiś czas, bardzo często mają problem z odrabianiem prac domowych. Jak w takim razie pomóc dziecku w tym obowiązku i jak sprawić, żeby było to dla niego całkiem miłe, codzienne doświadczenie, a nie przykry obowiązek? Przede wszystkim rodzice powinni odrabiać zadania wspólnie ze swoimi dziećmi. Sprzyja to kontaktom na linii rodzic-dziecko. Jeśli rodzic uczy się ze swoją pociechą, to może przede wszystkim pomóc swojemu dziecku w nauce. Wtedy to najlepiej wychodzi to, z czym właściwie dziecko ma największy problem, czego nie rozumie, lub co jest dla niego za trudne. Rodzic zawsze doradzi, czy wytłumaczy. Zaś jeśli dziecku idzie nauka całkiem dobrze, to rodzic będzie swego rodzaju podporą, pochwali dobre wyniki dziecka i będzie kompanem do przedyskutowania spraw związanych ze szkolą. Druga sprawa to rozplanowanie czasu przeznaczonego na odrabianie zadań domowych. Jaki jest najlepszy okres w ciągu dnia na naukę dla dziecka? Na pewno nie jest dobre odrabianie lekcji zaraz po przyjściu ze szkoły. Jest to bowiem czas kiedy dziecko powinno zjeść obiad i trochę odpocząć po całym dniu spędzonym w szkolnych murach. Dopiero potem, ze świeżym i wypoczętym umysłem może zasiąść do odrabiania lekcji. Jest mu wtedy łatwiej się skupić i w pełni skoncentrować na nauce. Chociaż zadania domowe to dość ciężka sprawa dla początkujących, to jeśli wyrobi się odpowiedni cykl ograbiania ich, to na pewno staną się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.