Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Zajęcia pozalekcyjne > Na ile zajęć zapisać dziecko

Pierwszy dzień w nowej szkole

W życiu każdego przedszkolaka nadchodzi taki moment, że trzeba pożegnać się z zabawkami, z sielanką i beztroskim życiem. Nadchodzi chwila kiedy lalki zastępują książki, zaś samochodziki zmieniają się w zeszyty. Jest to czas, kiedy z życia przedszkolnego wchodzi się w życie szkolne. Rozpoczyna się poważna nauka, a i zachowanie dziecka się zmienia. Życie po przedszkolu bywa ciężkie. Jednakże jeśli poradzimy sobie z początkiem, to potem już pójdzie gładko. Dlaczego pierwszy dzień w nowej szkole jest tak stresujący dla każdego świeżego szkolniaka? Przede wszystkim dzieci czują obawę przed czymś co jest dla nich nieznane. Podobnie było z pierwszym dniem w przedszkolu kiedy to mama zostawiała swoją pociechę w rękach pani przedszkolanki. Niejedno dziecko uroniło wtedy łzę. Podobnie i teraz wszystko się zmienia, szkoła wydaje się być obca, a wokół nie ma żadnej przyjaznej duszyczki. Wywołuje to stres u kilkulatka, jednak nie tak wielki by płakać – przecież w tym wieku już dawno się nie płacze. Dlatego dziecko radzi sobie po swojemu z pierwszym dniem w szkole. Nieraz jest to bardzo traumatyczne przeżycie, zaś innym razem to najlepszy dzień dotychczasowego życia. Wszystko bowiem zależy od tego jak przygotujemy nasze dziecko na ten wyjątkowy na swój sposób dzień. Jak w takim razie rozmawiać z dzieckiem przed pierwszym dniem jego szkolnego życia? Przede wszystkim nie należy dziecka straszyć szkołą. Sprawi to, że pociecha będzie jeszcze bardziej obawiała się tego pierwszego dnia. Trzeba dziecku wytłumaczyć, że szkoła to najlepszy okres w życiu każdego człowieka, że to właśnie w tych wieloletnich murach poznaje się świetnych ludzi, uczy się pożytecznych rzeczy i przeżywa najzabawniejsze chwile w życiu.