Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Kilka dobrych rad dotyczących nauki > Uczenie się

Problemy z mówieniem u dzieci

Z mówieniem u dzieci jest tak, że nie każde dziecko zaczyna mówić w tym samym czasie. Generalnie rzadko się zdarza, żeby każdy z maluchów miał konkretnie określony czas w swoim rozwoju kiedy to z jego ust zaczną płynąć słowa. Tym sposobem niektóre dzieci w wieku dwóch lat mówią pełnymi zdaniami, zaś inne w wieku czterech nie mogą wydobyć z siebie słowa. Jak w takim razie pracować z dzieckiem, które mimo zaawansowanego już wieku ma spory problem żeby się dogadać z kimkolwiek? Jeśli problem nie tkwi w psychice dziecka, to sprawa jest dość prosta. Należy dziecko zabrać na wizytę u logopedy. Jest to specjalista, który zna podobne przypadki i będzie wiedział jak z takim dzieckiem pracować. Bowiem w tym przypadku, wina nieco spóźnionego słowotoku z ust brzdąca, może wynikać z jakiejś wady wymowy, którą od najmłodszych lat trzeba zlikwidować. W ten sposób logopeda jest w stanie stwierdzić co jest na rzeczy i jak sobie z tym poradzić. Regułą w takich przypadkach jest ćwiczenie kolejnych literek alfabetu, następnie całych wyrazów, po czym dziecko powinno przejść do całych zdań. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, aby wyćwiczyć odpowiednio język, który będzie mógł bez większego problemu artykułować głoski – zarówno te dźwięczne jak i bezdźwięczne. Co jednak jeśli problem z mówieniem tkwi w psychice dziecka? Tutaj może pomóc już tylko psychiatra. Brak jakichkolwiek oznak mówienia u pociechy może oznaczać jakiś problem związany z jego fobiami. Takie dziecko z reguły jest zamknięte w sobie i z tego wynika fakt, że późno zaczyna mówić. Psycholog wtedy rozpozna anomalię chorobową i zaleci odpowiednie ćwiczenia z dzieckiem, które pomogą mu wrócić do normalnego trybu rozwojowego.