Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Kursy > Kurs krawiecki z projektowaniem odzieży

Przywiązanie do rodziców

Dzieci przywiązują się do rodziców. To zdrowe zachowanie. Jest to oczywiste i jak najbardziej naturalna kolej rzeczy. Zdrowe przywiązanie do rodziców procentuje w latach późniejszych. Dzieci potrzebują bliskości rodziców. Często pracujący tata i wiecznie zajęta mama utrudniają kontakt w rodzinie. Taki kontakt jest potrzebny, by wytwarzały się więzi rodzinne. Dziecko ze zdrowo budowanymi więziami, potrafi przyjąć krytykę i zna wartość samego siebie. Nie jest egoistycznie nastawione, bo wie że swoim zachowaniem może bardzo zranić. Ponadto ufa rodzicom bardziej niż komukolwiek Innemu. Zaufanie jest nieocenione. Bez niego nie można ani troszczyć się o dziecko odpowiednio, ani mu pomagać. Nadmierne przywiązanie rodzi się zwykle przez rodziców. Bo to oni, zawsze biegają z chusteczką za dzieckiem i podcierają mu nosek, albo zabraniają biegać, żeby się nie skaleczyło. Dzieci muszę się uczyć na własnych błędach, nadmierna opieka nie pozwala na rozwój. Nawet najdoskonalsza troska, która jednak jest wyrażana zbyt intensywnie, przynosi więcej złych owoców niż dobrych. Dziecko w takiej sytuacji może nie potrafić radzić sobie z własnymi problemami już w wieku dojrzałym. Czasem może się to przerodzić w mieszkanie z rodzicami do 30. W skrajnych przypadkach może dojść do upośledzenia umysłowego i niedorozwoju. Przywiązanie dziecka do matki i ojca zależy głównie od nich. To oni muszą je dawkować tak, by dawało radość i bezpieczeństwo każdej ze stron, przy czym nie może ono się przerodzić w skrajność, która jest niebezpieczna.