Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Dobre maniery > Maniery 3 i 5 latka

Raz, dwa, trzy… ciuciubabka patrzy!

Życie przedszkolne to chyba najbardziej frywolny i swawolny okres nie tylko całego dzieciństwa, ale i całego naszego życia. Co za tym idzie, to właśnie w przedszkolu poznajemy pierwsze grupowe zabawy, nawiązują się pierwsze znajomości, oraz jest to ten moment, kiedy jeszcze nie musimy się uczyć, ale z drugiej strony powoli jesteśmy do tego przygotowywani. Takim symbolem przedszkola, który na pewno wielu osobom będzie kojarzył się z tym dość beztroskim czasem jest zabawa w ciuciubabkę. Chyba każdy to zna. Na czym właściwie polega ta zabawa? Reguły są bardzo proste i każdy może je łatwo zrozumieć. Jednocześnie cała zabawa sprawia wiele frajdy i radości. Wśród wszystkich uczestników wybieramy jedną osobę – może to być ochotnik, może to być ktoś wybrany przez losowanie, albo przed głosowanie. Następnie danej osobie zawiązujemy czymś oczy, tak by niczego nie mogła dojrzeć. Aby jeszcze bardziej rozstroić jej poczucie orientacji najlepiej okręcić ją dookoła kilka razy. Następnie „ciuciubabka” musi jak najszybciej kogoś złapać, by zamienić się rolą z daną osobą. Jak wiadomo, niemal każda zabawa niesie ze sobą ryzyko zrobienia sobie jakiejś krzywdy. Podobnie jest z ciuciubabką. Można bardzo łatwo się skaleczyć, jeśli całość wykonuje się niezbyt uważnie. Dlatego też warto zatroszczyć się, aby przestrzeń zabawy nie była niczym ograniczona i by w pobliżu dzieci bawiących się nie znajdowały się żadne przedmioty z ostrymi krawędziami, takie jak szafki, półki, czy też stoliki. W ten sposób można uniknąć bliskiego spotkania z daną rzeczą, a co za tym idzie nikt przy zabawie nie ucierpi. Zabawa w ciuciubabkę daje wiele frajdy. Dlatego warto, aby każde dziecko w przedszkolu ją poznało i pobawiło się w nią.