Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Życie po przedszkolu > Jak przygotować dziecko do szkoły?

Stres u dzieci

Dzieci, podobnie jak dorośli miewają swoje problemy. I chociaż ich ranga nie jest tak wysoka jak w przypadku starszych, to jednak jest to w danym miejscu i czasie najważniejsza sprawa dla nich i dlatego nie należy ich bagatelizować. Jednym z takich zmartwień dziecka, z którym niekoniecznie sobie radzą jest stres. Stres może złapać w swe sidła każdego malucha. Jednak u każdego dziecka, stres może powodować co innego. Jedno dziecko może być zestresowane szkołą, inne sprawdzianem. Jednych krępują publiczne wystąpienia, zaś drudzy stresują się w kontaktach z innymi. Czynniki, które wywołują stres u dzieci są różne. I trzeba również inaczej je likwidować. Należy pomagać dziecku radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, jednak błędem jest narzucać mu pewne zachowania, które zamiast stres niweczyć, jeszcze bardziej go potęgują. Sprawa jest prosta: chcesz zwalczyć stres, nie prowokuj stresujących sytuacji, które wpędzą dziecko w bardziej zaawansowaną nerwowość. Z dzieckiem należy rozmawiać. Dowiadywać się co dla niego jest stresujące i wprawiające go w zaniepokojenie. Następnie przeanalizować sytuacje i wytłumaczyć dziecku ich trywialność oraz to, że nie są one wyznacznikiem jego poczucia własnej wartości. Dziecko bowiem bardzo często stresuje się tym, co dla niego będzie swego rodzaju udowodnieniem mu jego siły i wartości. Dzieci stresują się w różnych sytuacjach. Sposobem bardziej materialnym, który pomaga w takich chwilach podwyższonego ciśnienia, będzie coś słodkiego. Sprawi to, że dziecko poczuje się lepiej i najgorsze chwile stresu miną oraz przestaną ciążyć na psychice naszej pociechy.