Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Życie po przedszkolu > Odprowadzanie dziecka do szkoły

Szkoła jako instytucja

Samo określenie szkoły, jako instytucji oświatowo-wychowawczej, mówi wszystko o roli, dla której funkcjonuje. Jej zadaniem jest bowiem kształcenie i wychowywanie uczniów, odpowiednio do poziomów edukacji, na którym się znajdują. Elementy całej instytucji to liczne budynki szkolne, personel (głównie nauczyciele), i przede wszystkim sami uczniowie. Liczba i rodzaje szkół zmieniały się w ramach zmian w systemie edukacji, obecnie wyróżnia się szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie (licea ogólnokształcące, technika, zasadnicze szkoły zawodowe, szkoły policealne i specjalne) oraz szkoły artystyczne (m.in. muzyczne, szkoły sztuk pięknych, plastyczne, baletowe). Dodatkowo funkcjonują szkoły wyższe, posiadające jednak własną regulację dotyczącą szkolnictwa wyższego, tj. nie podlegające systemowi oświaty.