Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Problemy w szkole > Palenie papierosów

Szkoła prywatna czy publiczna – co lepsze?

Szkoła prywatna czy publiczna – pytanie o to, która zapewni dziecku wyższy poziom edukacji i bezpieczeństwa towarzyszy rodzicom mającym zdecydować o wyborze przyszłej szkoły dla dziecka. Dotyczy to przede wszystkim dobrze sytuowanych rodzin, dla których wydatek pewnej sumy pieniędzy nie będzie stanowić poważnego uszczerbku w domowym budżecie. Pogląd ten ma odbicie w statystykach, wskazujących że korzystającymi z możliwości niepublicznej oświaty są głównie dzieci z rodzin wielkomiejskich, najczęściej z regionu Mazowsza. Tam też jest największy wybór takich szkół – aż 14 procent funkcjonujących tam szkół stanowią niepubliczne gimnazja. Najmniej, bo tylko 4,74 procent jest ich na Podkarpaciu. Do motywów, które kierują rodzicami wybierającymi szkoły niepubliczne, należą najczęściej obawy przed negatywnymi cechami szkół publicznych: ich przepełnieniem, obniżającym komfort nauki i ograniczającym możliwości skupienia nauczyciela na pojedynczym dziecku, oraz mniejszym bezpieczeństwem. Szkoły prywatne kojarzą się za to z prestiżem i edukowaniem dzieci w sposób przynoszący bardziej zauważalne, większe efekty. W publicznych szkołach również można je uzyskać, choć faktycznie są one bardziej przepełnione.