Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Co dzieci robią po szkole > Bajki dla dzieci

Zabawa z rówieśnikami – wady i zalety

Wiadomą rzeczą jest, że dzieci muszą spędzać czas z innymi dziećmi. Gwarantuje to ich prawidłowy rozwój przede wszystkim psychiczny i uczą się poprawnie budować relacje z drugim człowiekiem. Ważne jest więc, aby dopilnować, by dzieci spędzały dość sporo czasu ze swoimi rówieśnikami, by bawiły się z nimi, czy rozmawiały. Jednak nie należy również przesadzać i nie powinno być tego czasu zbyt dużo, bowiem może to mieć konsekwencje nieco odwrotne do zamierzonych. Dlaczego? Jakie właściwie są wady i zalety zabawy dzieci z rówieśnikami? Zaleta jest niewątpliwie to, że dzieci nawiązują poprzez takie spotkania, relacje ze sobą, czy jakieś przyjaźnie. Jest to czas dla nich niezwykle owocny, bowiem bardzo często przez to uczą się współpracować ze sobą, czy też pracować w większej grupie. Zabawa z dużą ilością rówieśników sprawia, że dziecko jest mniej nieśmiałe i łatwiej nawiązuje znajomości z nowopoznanymi osobami. Jest to niezaprzeczalna zaleta spędzania czasu z rówieśnikami i dlatego warto taki czas swojemu dziecku zagwarantować. Gdy dziecko częściej bawi się samo, sprzyja to alienacji i zamknięciu się na inne osoby. Nie jest to więc zbyt dobre dla dziecka. Jakie w takim razie są wady spędzania zbyt dużej ilości czasu z rówieśnikami? Mianowicie, dziecko odcina się wtedy od rzeczywistości. Liczą się dla niego tylko nowi przyjaciele, przez co zaniedbuje swoich rodziców czy rodzeństwo. Jednak nie tylko o to tu chodzi. Zbyt duża ilość zabawy z innymi sprzyja powstawaniu różnego rodzaju konfliktów. Bardzo często się zdarza, że kłótnie rodzą się z błahych powodów, a mimo to odciskają swoje piętno na psychice takiego dziecka. Dlatego wszystko trzeba dawkować z umiarem – również czas spędzany z rówieśnikami.