Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Profile klas > Klasa biologiczno- chemiczna

Zabawy integracyjne dla przedszkolaków

Pierwszy dzień w przedszkolu często bywa bardzo trudny dla każdego dziecka. Czuje się ono zagubione i rozkojarzone, a całość uczuć z tym związanych potęguje fakt, że nikogo nie zna i wszystko wydaje mu się obce i nieznane. Dlatego warto na pierwszy dzień w przedszkolu, zorganizować dla dzieciaków przede wszystkim zabawy integracyjne, które nie tylko ośmielą każdego kilkulatka, ale przede wszystkim pomogą mu zawrzeć nowe znajomości. Dzięki temu dziecko nie będzie czuło się samotne, gdy znajdzie jakąś pokrewną duszę. Zabaw integracyjnych jest naprawdę sporo. Jakby się uprzeć to każda zabawa w grupie może mieć charakter integracyjny. Dlatego zwykła zabawa w berka, czy w chowanego sprawi już, że dzieci zapoznają się ze sobą i złapią pierwszy kontakt ze swoimi rówieśnikami. Oprócz tego, aby każdy mógł zapamiętać imię swoich kolegów z grupy, warto zorganizować jakieś zabawy związane z imionami dzieci. Wtedy, już po pierwszym dniu, dzieciaki zapamiętają jak nazywa się ich sąsiad z ławki, czy ta ładna dziewczyna w warkoczykach. Dobrze jest też, aby dzieci bliżej się ze sobą poznały. Dlatego też najodpowiedniejsze będą zabawy, które zmuszą tych kilkulatków do tego, aby nawiązały jakąś dłuższą rozmowę ze swoimi nowymi kolegami i koleżankami. W ten sposób dzieci nie tylko lepiej się poznają, ale nauczą się jak budować relację i jak dowiadywać się istotnych rzeczy na temat drugiego człowieka. Będzie to nie tylko dobra opcja do tego, by się poznać, ale również by wynieść z tej specjalnej lekcji jakieś wnioski, które później dane dziecko będzie mogło zastosować do swojego własnego życia. Zabawy integracyjne są niesamowicie ważne w pierwszych dniach w przedszkolu. Dlatego ważne jest, by takie rozrywki dzieciom organizować. Jeśli początek będzie owocny, to i dalsza nauka również przyniesie jakieś rezultaty.