Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Kilka dobrych rad dotyczących nauki > Piszemy wypracowanie

Zachowanie dzieci względem rówieśników

Dzieci w swoim środowisku różnie się zachowują. W różnych sytuacjach zakładają różne maski. Często zachowania wobec rówieśników mogą zaskakiwać, czasem są szokujące, najczęściej jednak rodzic nie wie jakie jego dziecko jest w takiej grupie. Dzieci tak jak i dorośli dostosowują się do sytuacji jaką napotykają w życiu. Szczególnie jest to widoczne w relacjach z kolegami w podobnym wieku. Zarysowują się pierwsze podziały, hierarchie w grupie czy przyjaźnie. Dzieci czasem tracą opory w relacjach z rówieśnikami. Dziecko w domu spokojne ułożone. W szkole, na lekcji, rozmawia i przeszkadza, a na przerwach biega po korytarzach i nie słucha wychowawców. To dość znane zjawisko, bo ile razy spotkaliśmy się z sytuacją w której zbulwersowany rodzic mówi: „Moje dziecko?!? Nie. To nie możliwe” Nasze pociechy czasem są małomówne wśród rówieśników. Dlaczego? Są tego różne powody. Wstyd, czy mała siła przebicia. Może dziecko boi się, a może uważa, że dzieci są zbyt zajęte swoimi zabawami, które go nie interesują. Zachowania agresywne to zupełnie inna sprawa. Dzieci są agresywne wobec rówieśników zwykle dlatego, że takie zachowanie gdzieś zobaczyły, jednak częściej zdarza się tak, że z takim zachowaniem spotykają się na co dzień. Agresja może się przejawiać w słownictwie, szczególnie należy zwracać uwagę na słownictwo gdyż od niego zaczynają się inne zachowania. Ponadto w gestach i czynach. Po zauważenie takiego zachowania należy prześledzić to co dziecko robi w szkole, po niej. Jak spędza czas przy komputerze. Może również się okazać że takie zachowanie ma swoje źródła w środowisku rówieśników.