Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Co dzieci robią po szkole > Okrężna droga do domu

Złożoność lektur

Na maturze można zdobyć korzystną ilość punktów również dzięki wykazaniu, że faktycznie rozumie się przedmiot i temat lektur, ich przesłanie, a także że potrafi się rozpoznać poszczególne gatunki literackie. Każdy gatunek posiada inne części – umiejętność ich wyszczególnienia nie tylko wskazuje na znajomość teorii, ale i pomaga w interpretacji tekstu. Spojrzenie na całość jako na jednolity tekst utrudnia za to pełne zrozumienie tekstu, przez co uczeń nie potrafi również wytłumaczyć jak rozumie wskazany fragment. Warto poćwiczyć własną umiejętność interpretacji tekstu i przekazywania tego zrozumienia komisji. Sposobem na to jest wzięcie do ręki fragmentu tekstu, podzielenie go zgodne z zasadami gatunku, do którego tekst należy, a następnie wyszukanie i powiedzenie na głos o czym jest wybrany fragment, kto jest w nim podmiotem itd.