Jesteś tu: przedszkolenr381.pl > Profile klas > Klasa hotelarska

Życie towarzyskie pierwszaka

Jak wiadomo dzieci bywają towarzyskie. Lubią ze wszystkimi rozmawiać, zadawać mnóstwo pytań, no i przede wszystkim uwielbiają być w centrum uwagi. Dlatego też, kiedy rozpoczynają naukę w szkole podstawowej, odznaczają się szczególną towarzyskością. W domu cały czas słyszy się „Mamo! A Tomek ma nową zabawę!” czy „Tato! Bo Maniek będzie uczył się jeździć na nartach, a Zosia dostała piątkę z czytania!”. Nagle okazuje się, że nasze dziecko jest duszą towarzystwa – zna wszystkich, a przy okazji wszyscy znają jego. Skąd się bierze to bujne życie towarzyskie pierwszaka? Dziecko ma potrzebę zaklimatyzowania się nowym otoczeniu. Nadmierna rozwiązłość towarzyska jest jednym ze sposobów takiej klimatyzacji. Sprawia, że dziecko czuje się pewniej. Łatwiej jest mu poradzić sobie z nowymi ludźmi wokół siebie. Nawiązywanie kontaktów z innymi sprawia, że dziecko nie czuje się samotne, ma się z kim bawić, z kim rozmawiać, dzięki czemu chwile spędzane w szkole są dla niego wyjątkowe i dziecko chętniej wstaje rano, by pomaszerować dumnie w stronę wieloletnich murów podstawówki. Dzieci uwielbiają mieć dużo znajomych w klasie. Dzięki temu nie nudzą się zbytnio. Oprócz tego, są to swego rodzaju zaczątki budowania przyszłych relacji. Jeśli dziecko nie ma z tym problemu, to i w przyszłości, dorosły Jasiek czy Krysia nie będą się krępować przy nawiązywaniu kontaktu z drugim człowiekiem. Jest to bardzo dobra inwestycja w przyszłość. Dlatego, jeśli nasze dziecko wykazuje bardzo głęboką towarzyskość, ma wielu kolegów czy koleżanek to nie należy się martwić. Jedynie cieszyć, bo możemy mieć wtedy pewność, że nasza pociecha da sobie kiedyś radę w życiu i że dobrze je wychowaliśmy.